Blog

Kominek w twoim salonie – czemu nie?

Dla sporej grupy ludzi z nas możliwość odpoczywania przed kominkiem, z wesoło tańczącymi płomieniami to szczyt marzeń. Taka okoliczność to uosobienie romantyzmu i domowego ciepła. Ujarzmienie ognia dla swoich potrzeb okazało się dla wielu osób ogromnym sukcesem, nie dziwi zatem, że nawet po rozpowszechnieniu się elektryczności marzy się nam ogień w zaciszu domu. Za wyjątkiem wspomnianego romantyzmu i właściwości świetlnych będzie za sobą nieść tak upragnione ciepło. Nawet w erze tak powszechnie stosowanego centralnego ogrzewania.

Kominek dziś

Jeszcze pewien czas do tyłu kominek murowany w domu był pewnego typu wyznacznikiem prestiżu w społeczeństwie i kojarzył się jedynie z przywilejem dla bogatych. Dziś kominek zyskał mnóstwo nowocześnie pomyślanych oblicz. Firmy odpowiedzialne za projektowanie kominków zasypują nas ciekawymi propozycjami dla domowego ogniska i mogą nawet przyprawić o zawrót głowy.

Postaw na funkcjonalny minimalizm

Kominek w sposób wręcz znakomity będzie się dopasowywać do większości wnętrz, możemy to zrobić z łatwością. Poza tym ogień przyciąga i wieczorem nawet najbardziej zagorzali miłośnicy siedzenia przed komputerem z chęcią przy nim posiedzą. To dodatkowe źródło ciepła.

Ale są też pewne minusy

Najbardziej oczywistym jest to, że ogień w domu to we wszystkich przypadkach pewnego rodzaju zagrożenie pożarowe i z trzeba ostrożnie podchodzić do kominka, zwłaszcza kiedy mamy w domu maluchy. Kolejna rzecz to skonstruowanie odpowiedniego systemu wentylacji, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, jeśli już jest za późno trzeba przewiercać się do piwnicy aby znaleźć odprowadzenie dla dymu i nie dopuścić do niewłaściwego stężenia czadu. Tak czy inaczej posiadając kominek trzeba często wietrzyć pomieszczenia i komin. Nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Jest rozwiązanie

Jeśli rzeczywiście nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na tradycyjny kominek to w alternatywnym ujęciu możemy zawsze skorzystać z kominka elektrycznego lub na paliwo płynne. Do wyboru są również specjalnego typu ekrany, wyświetlające płomienie.